Uprawa ogródka przedszkolnego

W naszym przedszkolu posiadamy własny ogródek warzywny. Głównym powodem była chęć kształtowania u dzieci postawy ekologicznej poprzez zastosowanie tej atrakcyjnej formy edukacji. Pragnęliśmy aby dzieci mogły uzyskać wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin i obserwować zmiany zachodzące w wyglądzie roślin w ciągu roku.

Chcieliśmy by dzieci nauczyły się posługiwania się prostymi narzędziami ogrodniczymi i wyrobiły w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogródku, czego uhonorowaniem miało być zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych. Zależało nam, aby dzieci miały miały praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin występujących w ogrodzie - ziół, kwiatów, warzyw i owoców - i nauczenia się je rozpoznawać i prawidłowo nazywać.


Nasz przedszkolny ogródek pozwala dzieciom na bliższe poznanie i bezpośredni kontakt z przyrodą wpływając w ten sposób na wzbogacenie wiedzy i słownictwa dzieci oraz poznawanie przyrody wszystkimi zmysłami poprzez różnorodne działania, zabawy, eksperymenty i doświadczenia. Prowadzenie w ogrodzie hodowli i obserwacji różnorodnych roślin, pielęgnacja rabaty kwiatowej, uprawianie ziół, warzyw i owoców w znacznym stopniu przyczyni się do wzrostu u dzieci odpowiednich zachowań wobec przyrody. 

W naszym ogrodzie powstały miejsca, które stanowią świetną bazę do różnorodnych zabaw, działań, eksperymentów i doświadczeń dzieci w różnych porach roku i są to:
WARZYWNIK: to miejsce , w którym dzieci sadzą i sieją, a następnie pielęgnują różne warzywa oraz obserwują ich kolejne etapy rozwoju i zbierają plony swojej pracy. Dzieci nauczyły się jeść plony swojej pracy i robią to nie tylko z dumą ale i z dużym smakiem
RABATA Z ZIOŁAMI: to pachnąca i bardzo aromatyczna rabata na której dzieci hodują wiele różnorodnych ziół - majeranek, oregano, miętę, kolendrę, bazylię – a następnie zbierają je, suszą, aby panie kucharki mogły używać ich w przedszkolnej kuchni przez cały rok.
RABATA KWIATOWA: na niej dzieci sadzą różnorodne gatunki kwiatów wieloletnich i jednorocznych. Są na niej i kwiaty wiosenne, letnie i jesienne. Różnorodność ich kolorów, kształtów i okresów kwitnienia wpływa na pobudzanie zmysłów wzroku, węchu i dotyku u dzieci.
KĄCIK OWOCOWY: To miejsce, w którym dzieci mogą obserwować posadzone przez siebie owocowe krzaczki truskawek, poziomek itp. oraz systematycznie je pielęgnować i kosztować ze smakiem owoce swojej wytężonej pracy.